Neden Kışın Güneş Gözlüğü Kullanılmalı?

Neden Kışın Güneş Gözlüğü Kullanılmalı?

12 Ekim 2021

Yaz dendiği zaman akıllara deniz, kum, güneş ve hemen bunun ardından mükemmel üçlüyü tamamlayan aksesuar güneş gözlüğü geliyor. Sıcak havanın adeta bir yoldaşı olan güneş gözlükleri ne yazık ki mevsim kışa döndüğü zaman unutulmaya, çekmecelere hapsolmaya başlıyor. Bu noktada yapılan yanlışı düzeltmek için çekmeceye koyduğunuz güneş gözlüklerinizi çıkarmak için geç kalmayın! Çünkü kış güneşi düşündüğünüz kadar da masum değil.

Güneş ışınlarından gözlerinizi koruyun

Güneş ışınları kış mevsiminde yakıcı ve rahatsız edici olmadığı için güneş gözlüğü kullanımı da birçok kişi tarafından gereksiz görülüyor. Ancak unutulan bir şey var; ozon tabakasındaki incelme. Eskiye oranla güneş ışınlarının zararlı etkilerine artık daha fazla maruz kalıyoruz ve bu zararlı ışınlardan en çok etkilenen isim de gözlerimiz oluyor. Gözle görebildiğimiz ve göremediğimiz güneş ışınlarına karşı basit ve etkili bir şekilde önlem almak içinse güneş gözlüğünü kış aylarında da kullanmak gerekiyor.

Göz yapısı incelendiğinde ışıkta küçülen bir göz bebeği görebiliriz. Bu küçülme gözün kendini güneş ışığının zararlı etkilerinden korumak için yaptığı bir harekettir. Ancak göz bebeğinin karşı koyamayacağı kadar yüksek oranda ışınlar gelmeye başladığında meydana gelen küçülme yetersiz kalabilir ve göz artık kendini koruyamaz hale gelir. Bu durum sonrasındaysa katarakt gelişmesi gözlemlenebilir ve zarar gören retina tabasında bozulmalar meydana gelebilir. Bu gibi problemlerin yanı sıra güneş ışınlarının zararlı etkileri gözün ön kısmında bulunan koruyucu bölge olarak da adlandırılan kornea tabakasında da zarara neden olabilir. Tüm bu olumsuz etkilerden korunmak için mevsim fark etmeksizin güneş gözlüğü kullanmak ve özellikle güneş ışınlarının dik açılarla geldiği saatlerde dışarıda çok fazla vakit geçirmemek gerekiyor.

Güneş gözlüğü seçimi çok önemli

Kış aylarında da güneş gözlüğü takmak oldukça önemli. Bunun yanı sıra takılacak olan güneş gözlüğünün doğru şekilde seçilmiş olması da büyük bir önem taşıyor. Herhangi bir güneş gözlüğü sizi güneşin zararlı etkilerinden sandığınız kadar koruyamayabilir. Tercih edeceğiniz güneş gözlüğünün kesinlikle ultraviyole ışığını engelleyen özelliği olması gerekiyor. Eğer güneş gözlüğünüzde bu özelliğe dikkat etmezseniz yalnızca gözünüze gelen ışığın miktarında azalma olur ve zararlı ışınlar gözünüzde hasar bırakmaya devam eder. Polarize camdan elde edilmiş ve özel sertifikaya sahip güneş gözlüklerini tercih ederek aklınızdaki soru işaretlerini giderebilir ve göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Gözlük çerçevesi amaca uygun olsun

Güneş gözlüklerinin modayla çok yakın bir ilişkisi var. Bunu inkâr etmek mümkün değil ancak çerçeve seçiminde modanın ön gördüklerini yapmanın sonuçları hoş olmayabilir. Çerçeve amaca uygun değil ise yani güneş gözlüğünüz sizi yeterli oranda zararlı ışınlarda koruyacak kalitede değilse bu gözlüğün sağlığınız açısında herhangi bir olumlu yaptırımı ne yazık ki olmayacak. Bu nedenle çerçevenizin göze yakın durarak zararlı ışınların göze girmesini olabildiğince engellemesi gerekir.

Güneş gözlüğünün yaşı yok

Güneş gözlüğü kullanımında en çok düşülen yanılgılardan biri de yaş aralığı. Özellikle küçük çocuklar bu konuda fazlasıyla ihmal ediliyor. Güneş ışınları her birey için aynı zararlı etkilerle geliyor ve korunmak yine her birey için şart oluyor. Çocuklarınıza 2 yaşından sonra yüz yapılarına uygun, rahatça kullanabilecekleri, kaliteli ve sertifikalı güneş gözlüklerden alabilirsiniz. Gözlüğü oyun ya da koşma esnasında düşmemesi için elastik bant ya da lastiklerle tutturabilir, gözlük askılarından yardım alabilirsiniz. Ayrıca yaşlıların da güneş gözlüğü kullanımına dikkat etmesi oldukça önemli. Zamanla tahrip olan ve yorulan gözleri daha fazla zarar uğratmamak adına her mevsim güneş gözlüğü kullanmak oldukça önemli.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.