Gözlük Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Önemli İpuçları

Gözlük Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Önemli İpuçları

15 Eylül 2021

SİZİN YÜZ ŞEKLİNİZ HANGİSİ?

Gözlük seçerken birçok kritere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Görsel olarak vitrinde çok beğendiğiniz bir güneş gözlüğü, yüz şeklinize uymayabilir. Bu gibi durumların yaşanmasının önüne geçmek adına gözlük seçerken yüz şeklinize göre bir tercihte bulunmanız gerekmektedir. Yüzünüzün şekli, gözlük seçimindeki en önemli etmenlerden birisidir. Ayrıca sadece yüz tipi değil, aynı zamanda ten renginiz de gözlük seçiminde oldukça önemlidir.

"Hangi yüz şekli için hangi tür gözlükleri tercih etmelisiniz?" kısmına girmeden önce gözlük seçiminde dikkat etmeniz gereken birkaç kritik noktaya değinerek ilerleyelim. Gözlük seçiminde yüz hatlarınıza uygun gözlüğü seçmek oldukça önemli demiştik ama sizin sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu unutmamalısınız. Seçtiğiniz gözlüğün güneşin zararlı etkilerinden gözlerinizi koruması oldukça önemlidir. Bu konuda sağlığınızdan ödün verecek tercihlerde bulunmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Yüz hatlarınızın derinliği ve genel yüz tipiniz gözlük seçiminde oldukça önemlidir. Kullandığınız gözlüğün sizlere daha çok yakışmasını istiyorsanız doğru bir tercihte bulunmanız gerekiyor. Yüz tipine göre gözlük seçiminde bulunan kişiler gözlük kullandığında çevrelerinden gerekli dikkati toplamayı başarırlar. Yüz tipine göre nasıl bir gözlük seçmeniz gerektiğini ifade ederek ilerleyelim;

Oval Yüz

Eğer Oval bir yüze sahipseniz gözlük seçiminde en şanslı kişi sizsiniz. Çünkü oval yüz tipine sahip olan kişiler çerçeve arayışına girmeden diledikleri gözlüğü tercih edebilirler. Köşeli yada oval hatlara sahip gibi bir ayrım yapmanıza gerek yoktur. Küçük bir ipucu vermek gerekirse; yuvarlak köşelere sahip, kalın çerçeveli gözlükleri tercih etmek fark yaratacaktır.

Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüze sahip olanlar için öncelikle yuvarlak olmayan bir gözlük seçmeleri gerektiğini ifade etmeliyiz. Dikdörtgen veya sert köşelere sahip kalın çerçeveli gözlükler oldukça idealdir. Yuvarlak yüze sahip olanlar yuvarlak hatlara sahip gözlük tercih ettiğinde kendilerine yakışmadığını göreceklerdir. Sert köşelere sahip gözlükler ise yuvarlak yüze sahip olanlarda sanki biraz daha uzun bir yüzü varmış izlenimi uyandırarak gözlüğün oldukça yakışmasını sağlayacaktır.

Kare Yüz

Kare bir yüze sahipseniz seçtiğiniz gözlük modeli yüzünüzü olduğundan daha uzun göstermemelidir. Bu nedenle oval hatlara sahip bir gözlük seçmek avantaj sağlayacaktır. Yuvarlak bir gözlük oldukça idealdir. Ayrıca yuvarlatılmış köşelere sahip kare gözlüklerde tercih edilebilir.

Üçgen Yüz

Üçgen yüz tipindeyseniz yüzünüzün alt kısmına değil üst kısmına yoğunlaşılmasını sağlamalısınız. Bunu yapmak için gözlüğün alt kısmındaki çerçevesinin oldukça ince, üst kısmındaki çerçevelerinde tam tersine kalın olması gereklidir. Hatta çerçevelerin en üst köşe kısımlarında kalınlık arttığında sizlere daha çok yakıştığını fark edeceksiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.